Země nikdy nestojí na místě. Tak proč bychom měli my?

sebevzdělávání, seberozvoj a sebepoznávání

Ke čtení česky

Jak kurz datové analýzy ovlivnil mé myšlení

Vždy mě zajímala analýza a hodně jsem se jí věnoval. Bylo to však převážně v rámci vlastního rozvoje. Koneckonců seberozvoj a sebepoznání nejsou možné bez sebereflexe a analýzy.

Před pár lety jsem vstoupil do světa IT projektů a řízení změn, fascinujících oborů, kde se toho člověk může hodně naučit. Při implementaci nového ERP systému management změn v podniku řídí přechod z AS-IS na TO-BE, a to není snadný úkol. Spolupracujete s týmem a musíte zajistit, aby dopady změn byly přesně vyhodnoceny a zmírněny. Spolupráce mezi implementačním týmem a zástupci podniku je tedy klíčová.

Nezbytná je však také schopnost rozhodovat se na základě dat. A k tomu potřebujete data. Proto jsem se začal stále více zajímat o analýzu dat. A před několika měsíci jsem se přihlásil do komplexního kurzu analýzy dat. Byl jsem velmi nadšený a měl jsem velká očekávání. A nyní, po pěti měsících, jsem kurz dokončil a musím říct, že je splnil. Naučil jsem se toho mnoho a stále se učím. Rozhodně jsem se nezastavil. Naopak mě to ještě více zaujalo.

Jedním z nejpřekvapivějších přínosů proniknutí do analýzy dat je dopad, který to mělo na způsob, jakým přemýšlím o věcech v práci i v osobním životě.

Ano, je třeba se naučit používat nástroje, jako je Excel, Python, SQL, Mapbox, Tableau, Power BI atd. Ale musíte se také naučit přemýšlet o datech, což vyžaduje jiný způsob myšlení, než na jaký jste možná zvyklí. Je to dovednost, kterou si musíte osvojit: analyzovat data a zpracovávat je v mysli. A to je ten nejzajímavější přínos, který z kurzu mám.

Nyní se ve své práci snažím vidět data všude, kde to jde, a to je důležité z několika důvodů. Zaprvé, abyste pochopili, co děláte z hlediska času, nákladů, zdrojů a angažovanosti týmu, musíte shromažďovat data. Bez nich se můžete spoléhat výhradně na své pocity a dojmy, které by však neměly být základem vašich rozhodnutí. Zadruhé, i v oblasti řízení změn, kde je kladen důraz na lidi, potřebujete podávat zprávy o problémech, pochybnostech a pokroku. K tomu potřebujete také správná čísla, pomocí kterých budete schopni vysvětlovat, zdůvodňovat a podporovat. Zatřetí, kontinuální zlepšování se do značné míry opírá o data, ať už číselná, nebo informační. Proto se teď zaměřuji na to, jaká data by se měla shromažďovat a jak by nám mohla pomoci zlepšovat metody a pracovat efektivněji.

V osobním životě pokračuji v seberozvoji, ale nyní sbírám více dat. Vlastně jsem to vždy dělal při svých sportovních aktivitách s pomocí hodinek Garmin Fenix. Nyní jsem však zaostřil zrak na své chování a další aktivity, abych zjistil, jak jsou v souladu s mými hodnotami. Dělám to, co považuji za důležité? Co je v první pětce mých hodnot? Jak často se věnuji činnostem, které je potvrzují? Víte, co mám na mysli. Všichni říkáme, že „zdraví“ je číslo jedna, ale když se podíváme na své činnosti a chování, skutečně tak jednáme? Vím, co mám udělat, abych našel odpověď. Často si vzpomínám na Sheldona z Teorie velkého třesku, který říká: „Všechno je měřitelné, pokud tomu přiřadíte číslo.“. Pojďme tedy přiřadit čísla několika věcem, které se mohou zdát obtížně měřitelné, a uvidíme, co se stane.

Nyní je čas shromažďovat data, činit více rozhodnutí založených na datech a rozlišovat mezi těmi založenými na pocitech.

Cesta analýzy dat pokračuje.